S5 Box

Hayvancılıkta güncel teknoloji PDF Yazdır E-posta
13068522
Türk çiftçisine 22 yıldır hayvancılık alanında doğru bilgi ile güncel teknolojiyi sunan TETA Teknik Tarım, ülke genelinde sorunsuz ve verimli çiftlikler oluşturuyor. TARIM ve tarıma dayalı sanayinin stratejik önemi bütün dünyada olduğu gibi artık Türkiye’de de anlaşılmaya başlandı. Bu sevindirici bir gelişme, ancak daha yolun başındayız demek de yanlış olmayacak. Yani yapılacak çok iş var. Özellikle tarımda profesyonel çalışma düzeninin kurulmasının yanı sıra doğru bilginin kullanılması, başta çiftçi olmak üzere sektörde yer alan bütün kuruluşları yakından ilgilendiriyor. Bir özel sektör firması olarak TETA, bu açıdan dikkate değer bir sorumluluk içinde. Firma yöneticisi Sumer Tömek Bayındır’la tarımda yeni ve farklı iş modelini konuştuk. Çiftçiye destek için TETA Teknik Tarım Limitet Şirketi,1989 yılında İzmir’de

Doç. Dr. Ömer Tömek tarafından kuruluyor. Amaç Türk çiftçisine hayvancılık alanında doğru ve uygulanabilir bilgi ile güncel teknolojiyi sunmak. Çünkü 1983 yılında Türkiye’nin ilk büyük profesyonel işletmesini Torbalı’da kurmuş ve 4 yıl süreyle yönetmiş olan Ömer Tömek, o yıllarda üreticinin teknik bilgi ve teknolojiye erişiminin son derece kısıtlı olduğunu yaşayarak görüyor. Ve tabii çiftçinin doğru bilgi ve teknolojiyi ararken de yanlış yönlenebildiğini, bunun sonucunda doğru kaynakları bulamayıp büyük zararlarla karşı karşıya kaldığını gözlemliyor. Öyleyse ne yapmalı sorusunun cevabını da kendi şirketini kurarak vermeye çalışıyor.

Geniş aile şirketi

TETA Genel Koordinatörü Sumer Tömek Bayındır, işletme eğitiminden sonra ABD’nde yüksek lisans yapmış ve 15 yıldır da sektörün içinde. Aynı zamanda İzmir Tarım Grubu’nun da başkanı. “Bugün 29 çalışan ile alanında Türkiye’deki en geniş ve deneyimli ekibe sahip olan TETA, Türk hayvancılığı ile birlikte gelişti ve büyüdü. Türk hayvancılığının gelişimine doğrudan katkı verdi. Son 10 yılda hız kazanan profesyonel yatırımların önemli bir bölümünü sıfırdan kurdu ve çoğuna da teknik katkı sağladı. Özellikle tarımsal KOBİ’lere sürekli bilgi aktarımında bulundu. Biz müşterilerimizle geniş bir aileyiz” derken, tarım ve hayvancılığın KOBİ odaklı yapısının yanısıra artık teknik bilgi ve teknolojiye dayalı gelişmesinin gerektiğinin altını çiziyor.

“Yıllardır Türkiye çapında proje ve iş yapıyoruz” diyen Sumer Tömek Bayındır, “aslında tamamen profesyonelce düşünüp ve ona göre davranan insanlarız ama bir yandan da çiftçimizi seviyoruz, tarımı seviyoruz. TETA’nın hedefi, önce Türk hayvancılığının gelişimine katkı vermek, sonra ülkemizin içinde olduğu bölgede önder bir firma olmaktı. Bunu başarmış olduğumuzu düşünüyoruz. TETA bağımsız bir Türk firmasıdır ve güncel teknolojiyi en uygun fiyatla Türk çiftçisine sunmayı misyon edinmiştir” diye ekliyor.

Geleceği parlak

Bayındır’a göre, hayvancılık geleceğin parlak sektörlerinden biri. “Türkiye’nin tarım alanındaki stratejik üstünlüğü ve bu sektördeki kârlılık oranının, aşırı fiyat oynamalarının olduğu dönemler hariç, diğer pek çok sektöre göre daha iyi düzeyde olması, yatırımcılar açısından önemli bir fırsat olarak görülmeli” diyen Bayındır, İzmir bölgesinde çok sayıda modern ve orta ölçekli süt işletmelerinin kurulmakta olduğuna dikkat çekti.

 

KÜÇÜKLER YAŞAMALI

“Orta ve büyük ölçek işletmelerin kurulması doğal bir süreç. Ancak küçük ölçekli üreticilerin de bu süreçte asla yok olmaması gerekiyor, Türk tarımının belkemiği olan küçük çiftçiler için işbirliği ve kooperatifleşme kaçınılmaz” diyen TETA Genel Koordinatörü Bayındır’a göre şu anda süt hayvancılığı küçükler açısından sürdürülemez bir ekonomik tablo içinde ve fiyat istikrarsızlığı ile birlikte maliyetlerin aşırı yükselmesi küçük süt işletmelerini büyük sıkıntıya sokmuş durumda.


YURTDIŞINA YÖNELECEK

TETA 2011 yılında özellikle yurtdışı pazarlara yönelmek ve bu çerçevede yeni teknolojik uygulamalar geliştirmek istiyor. Çiftlik kimyasalları konusunda önemli gelişmeler kaydettiklerini, çok kaliteli ve kalitesi sürekli yeni ekonomik ürünler üretmeyi başardıklarını söyleyen Bayındır, “Bundan sonrası için orta ve büyük işletmelerin kurulumu, var olan çiftliklerin daha gelişmiş teknoloji ile donatılması, tüm Türkiye’de sorunsuz ve en ekonomik çiftlik yönetimine dair bilgilendirme çalışmaları öncelikli hedeflerimiz arasında olacak” diyor.


BİLGİ ESAS

Sektöre girmek için hazırlık yapan çok sayıda yatırımcı olduğunu hatırlatan Bayındır’ın bu konuda önemli uyarıları da var: “Hayvancılık ve temelde tarımın tüm alanlarında bilgiye dayalı, ekonomik üretim yapabilenleri parlak bir gelecek bekliyor. Ancak ‘bilgi’ yeterince önemsenmezse büyük harcamalarla kurulan çok sayıda işletme bir süre sonra ne yazık ki sektörden çekilmek zorunda kalacak.”

 
Haberin tam metni: http://www.hurriyet.com.tr/ege/17429139.asp?mnID=17429139

 
video-galeri

twf1.png
tvf3.png
tvf2.png
234

te-ta-duyuru

e-katalog.jpg

tasar.png
Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftlikler,

devlet destekli tarım sigortalarınızı
TE-TA'dan yaptırabilirsiniz.

Ödeyeceğiniz primi hesaplamak için