Bu e-postayı düzgün görüntüleyemiyorsanız lütfen tıklayınız.
TETA Teknik Tarım e-bülten / Haziran 2017
TETA Teknik Tarım Güncel
Süt Sığırcılığında Sıcaklığın Etkileri

Bir sağmal ineğin hava ihtiyacı, yaklaşık 40 insanın hava ihtiyacı kadardır. Sağlıklı ve verimli bir ortam için ahırdaki havanın saatte 6-8 defa değişmesi gereklidir. Üstelik hava sıcaklığı 22°C üzerine çıktığında işkembeli hayvanlar için sıcaklık stresi baş göstermektedir. Bu stres, iştahın ve süt veriminin düşmesi, gebeliklerin aksamasına sebep olarak ciddi kayıplara yol açmaktadır. Bu olumsuzluklar sadece yurdumuzun sıcak bölgelerinde değil, nispeten serin olan yörelerde (Trakya, İç Anadolu’nun birçok yerinde) de büyük ölçüde görülmektedir.

Doğru Serinletme Nasıl Yapılmalıdır?

Hayvanları sıcaktan korumak için, doğrudan ve dolaylı serinletme yapılır. Doğrudan serinletme; hayvanın kendisinin serinletilmesi, dolaylı serinletme ise ortamın serinletilmesidir. En etkili ve ekonomik yöntem ülkemiz koşullarında doğrudan serinletmedir. Doğrudan serinletme en iyi şekilde ıslatma ve yapay havalandırmanın kombinasyonu ile sağlanır. Yaz aylarında ineğin vücuduna gün boyunca uygun fanlar ile en az 3 m/sn hızında rüzgar ile günde en az 6 saat yoğun serinletme uygulanmalıdır. Hayvanlar bekleme alanlarında, özel serinletme alanlarında, yemlik yolunda ve dinlenme bölgesinde serinletilebilir.

Etkin Serinletmenin Katkıları Nelerdir?

Etkin serinletmenin işletmeye katkıları şöyle sıralanabilir; Aynı yem tüketimiyle daha fazla süt elde edilir, yemden yararlanma artar, gebelik oranının artması ve açık günlerin azalması sağlanır, serinletmenin olumlu etkisi sadece sıcak mevsimde değildir. Sıcak mevsim geçtikten sonrada olumlu etki sürmektedir. Yazın serinletilmiş hayvanların süt üretimi kış aylarında ortalama %6.5 süt yağı %7, süt proteini %7 fazladır.

Etkin bir serinletme ile 200 sağmallık bir işletme inek başına 370 - 650 TL arasında yapacağı yatırım ile yılda 74.000TL ile 130.000 TL arası kazanç sağlamaktadır.

Dünyanın En Gelişmiş Sürü Yönetim Sisteminin Yeni Sürümü Yayınlandı!

Dünyada binlerce çiftlikte, binlerce hayvan üzerinde kullanılan, çiftlik yöneticilerinin etkin kararlar verebilmesi için en doğru verileri sunan, en gelişmis sürü yönetim sistemi AfiFarm'ın 5.2 sürümü yayınlandı.

Dünyanın en gelişmiş sürü yönetim sistemi olan AfiFarm, 5.2 sürümü ile beraber çiftlik yönetimi konusunda devrim niteliğinde olan yeni araçları beraberinde getiriyor. Çiftlikteki tüm işleri sorunsuz ve verimli bir şekilde yürütmek için yüksek performans sağlayan özelliklerin birbirleriyle entegre edildiği sürümde, tek bir ana ekran üzerinden çiftlikteki tüm veriler kolayca okunup, takip edilebiliyor.

Önemli kararların hızlı ve etkin biçimde alınmasının bir zorunluluk haline geldiği günümüzde, AfiFarm 5.2'nin iOS ve Android mobil işletim sistemleri üzerinde çalışan "AfiFarm Mobil Uyarılar" uygulaması ile sürünün ve çiftliğin durumu her zaman ve yerde anlık olanak takip edilebilmektedir. Uzayan buzağılama, buzağılama zamanı, sağımhane yıkama etkinliği gibi dikkat gerektiren konularda sistem, tanımlı kullanıcıları anında bilgilendirmektedir.

Buna benzer birçok yeniliği bünyesinde barındıran AfiFarm 5.2 hakkında ayrıntılı bilgi almak ve çiftliğinizin AfiFarm güncellemesine uygunluk durumunu öğrenmek için bizlere 0(232) 328 00 55 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz

TETA Optimus 106 Havalandırma ve Serinletme Fanı

TETA Optimus 106 Havalandırma ve Serinletme Fanı sığırcılık işletmeleri için özel tasarlanmış en ideal fandır. 0,55 kW elektrik motoru ile saatte 30.000 mᵌ hava üreten, 8-12 metre aralıkla monte edildiği taktirde sığırların serinletilmesinde kritik değer olan 3 metre/saniye havalandırmayı sağlayan en ekonomik havalandırma fanıdır. Özel plastik kanatlar sayesinde çürümeye karşı çok uzun ömürlüdür. Gövde ve davlumbaz sıcak daldırma galvaniz kaplıdır

Piyasadaki en ekonomik havalandırma ve serinletme fanı olan Optimus kampanyasından yararlanmak için bizi arayınız.

                           0 (232) 328 00 55

e281154e-beb2-447d-be7e-871ed14aaf56.jpg

Zeytin Ağacı

Zeytin ağacı, Anadolu'da binlerce yıldır insanoğlunun, geçim, beslenme, sağlık ve güzellik kaynağı olarak varlığını sürdürüyor.

Özgün, kaliteli zeytinyağlarımız her geçen gün ülkemize yüksek katma değer sağlıyor, dünyada ödüller alarak ihracatımız için daha önemli hale geliyor.

Binlerce yıldır bu coğrafyanın en kıymetli ağacını, ‘ölmez ağacını’ korumak, bu topraklara sadakatimizi göstermek zorundayız.

Biz tarımcıyız! Tarımımızı sürdürülebilir kılmak görevimiz.

Tarım önemlidir!
Bugün tarım herşeyden önemlidir!

Tüm duyurularımızdan haberdar olmak için buraya tıklayarak TETA Facebook sayfamızı takip edebilirsiniz.

Sorularınız için bize her zaman ulaşabilirsiniz
logo.jpg 10038 Sokak No:3/B Atatürk Organize
Sanayi Bölgesi Çiğli / İZMİR / TÜRKİYE
[email protected]
www.te-ta.com.tr
map.jpg
number.jpg
Bizi Sosyal Medyada İzleyin
facebook.jpg twitter.jpg youtube.jpg linkedin.jpg