TETA Teknik Tarım E-Bülten / Ekim 2016
TETA Teknik Tarım Güncel
Hayvancılıkta Teknoloji Kullanımı ve Karlılığa Etkileri

Ülkemizde süt sektörü hızla gelişiyor, çiftlikler hızla büyüyor ve endüstriyel üretime geçiyorlar. Günümüzde başarılı ve geleceği olan bir işletme için doğru bir sürü yönetimi uygulanabilmesi, bunun için de doğru bir sürü yönetim sisteminin bulunması artık bir zorunluluk haline geldi. Sürü yönetim teknolojilerinde her boyuttaki işletmeler için en kapsamlı çözümleri sunan Afimilk, TETA ile birlikte sığırcılık çiftliklerindeki gizli maliyetlerin azaltılmasında, kârlılığın en üst seviyeye çıkartılmasında çiftçilerin en büyük yardımcısı olmaya devam ediyor. Devamı>>

Doğru Sığırcılık Projelendirmesi: Nayman Çiftliği

TETA tarafından projelendirilen Nayman Çiftliği, 72.652 m²'lik arazi üzerinde 2011 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Çiftlik, kaliteli ve uygun fiyatlı kaba yeme ulaşım kolaylığından ötürü İzmir'in Tire ilçesinde kurulmuş. Başlangıç aşamasında TETA ile birlikte, iç piyasadan ve Hollanda’dan ithal edilen 550 baş Holstein ırkı gebe düve ile oluşturulan sürüde, doğru projelendirme ve doğru hayvancılık uygulamalarıyla beraber, bugün 1.100 sığır bulunuyor. Afimilk sürü yönetim çözümlerinin uygulandığı çiftlikte 550 sağmal sığırdan günlük 15 ton civarı süt elde ediliyor.

Sürü Takibinde Yeni Nesil Teknolojiler

1996 yılında Türkiye’yi ilk kez bilgisayarlı sürü yönetim sistemi ile tanıştıran TETA, Türk hayvancılığındaki her gelişmede olduğu gibi, yeni hayvancılık teknolojilerinin ülkemizde kullanılmasına da öncülük ediyor. Afimilk tarafından piyasaya sunulan AfiAct II ve Sessiz Çoban sürü takip sistemleri "akıllı" konseptini hayvancılık alanına taşıyor. Yeni nesil sürü takip sistemleri ile hayvanların sağlık durumlarındaki değişimler yazılım tarafından sürekli gözlemlenerek, hastalıklara karşı erken müdahele şansı sunuyor ve aynı zamanda sistem tarafından yüksek doğruluk oranı ile kızgınlık tespiti de yapılıyor.

Peki, yeni nesil sürü takibi ne anlama geliyor?

Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz bulut bilişiminin sağladığı avantajları ürünlerine yansıtan Afimilk, sürü yönetimini sağımhane duvarlarının dışına taşıyarak, cep telefonu, tablet veya dizüstü bilgisayar üzerinden sürü takibini mümkün kılıyor. Sürü yöneticilerine daha fazla zaman ve özgürlük sağlayan sistemler ile hayvanların kızgınlık ve sağlık durumları hakkındaki bilgilendirmeler kullanıcıya anlık olarak iletiliyor. Böylece Afimilk'in yeni nesil sürü takip sistemleri erken teşhis ile hastalıklara önceden müdahele, buzağılama aralığının en iyi duruma getirilmesi ve çiftliklerdeki “gizli maliyetlerin” en aza indirilmesinde çiftçinin en büyük yardımcısı haline geliyor. Siz de kazancınızı hesaplatmak için (232) 328 00 55 numaralı telefondan ya da [email protected] adresinden bize ulaşabilirsiniz.

TETAile: Çangır Tarım ve Hayvancılık

2004 yılında Burdur'un Bucak ilçesinde kurmuş olduğu çiftlik sayesinde TETA ile tanışan Hikmet Çangır, 2015 yılında TETA ailesine katılmaya karar verdi. Yıllardır süregelen ilişkisini bayii olarak devam ettiren Çangır, TETA ile birlikte yürüttüğü çalışmalarla Burdur bölgesinde en güncel hayvancılık teknolojileri ile donatılmış çiftlik sayısını sekize yükselttiğini, aynı zamanda düzenlenen bilgilendirici toplantılar ile bölgesindeki hayvancılığa değer katıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti de belirtti.

Sorularınız için bize her zaman ulaşabilirsiniz

10038 Sokak No:3/B Atatürk Organize
Sanayi Bölgesi Çiğli / İZMİR / TÜRKİYE

[email protected]
www.te-ta.com.tr
map.jpg
number.jpg
Bizi Sosyal Medyada İzleyin
facebook.jpg twitter.jpg youtube.jpg linkedin.jpg