HAKKIMIZDA

TETA, Sürdürülebilir Hayvancılık İşletmeleri Kurar

TETA ülke çapında ağırlıklı olarak süt sığırcılığına yönelik işletmeler için mühendislik, danışmanlık ve projelendirme konularında isim yapmıştır. Firma olarak asıl amacımız, çiftçilerimize hayvancılık alanında doğru ve uygulanabilir bilgi ile güncel teknolojiyi en uygun fiyat ve en yüksek değerlerle sunmaktır.

TETA, hayvancılık yatırımlarını bir bütün olarak projelendirmekte, dünyada hayvancılık adına en gelişmiş ve ekonomik üretim sağlayan teknolojiler ile donatmaktadır. İstendiğinde anahtar teslim şekilde çiftlik kurulumunu sağlayabilmektedir.

Hayvancılık işletmesinde yer alacak her türlü yapılanma, teknoloji seçimi, yem programları, teknik eleman ve yönetici eğitimi, yem bitkisi üretimi, yıllık planlama ve yapılacak yatırım için IPARD ve KK gibi teşvik alımlarında yol göstermek gibi birçok konuda alanında uzman kadromuz ile hizmet vermekteyiz.

Kurmuş olduğumuz işletmeler faaliyete başladıktan sonra da hizmetlerimiz devam etmekte ve yatırımcımızın her aşamada yanında olmaktayız. İşletmeye sürekli bilgi birikimimizi aktararak daha fazla kazanç sağlamaları konusunda destek vermekteyiz. TETA, tüm bunları sürdürülebilirlik ilkeleri ile yapmaktadır.

Doç. Dr. Ömer Tömek, TETA Teknik Tarım’ı 1989 yılında ortakları ile kurduğunda, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü öğretim üyeliği görevini 6 yıl önce bırakmış ve o zamanın en büyük süt sığırcılığı işletmesini kurup 4 yıl yönetmişti. Doç. Dr. Ömer Tömek,TETA Arge ve Eğitim Çiftliği’nde bizzat hayvancılık yapmaya devam etmektedir. Çiftçilerle, bilgi ve deneyimini paylaşmayı sürdürmektedir.

Hayvancılık 4.0

Şirket olarak ürünlerimizde kaliteye ve insan sağlığına çok değer veriyoruz. Üst düzey teknolojik ürünleri müşterilerimize en ucuza ve en iyi şartlarda ulaştırma amacıyla, ARGE departmanımız aktif olarak çalışmalar yürütmektedir. Böylece sağladığımız üstünlükler sürekli bir üst seviyeye ulaşmaktadır. Ürünlerimiz, uzun ömürlü ve sağlam olmalarının yanında işletmeye kar artışında da önemli farklar yaratmaktadır.

Enerji tüketiminde tasarruf sağlayan, en az güç ile en fazla performans sağlayacak ürünler geliştiriyoruz. Ayrıca gıda güvenliğinin taşıdığı önem sebebiyle gıdaya uygun sağım” gerçekleştiriyoruz. Tüm yüzeylerimiz, sağım başlığı ve memelik lastikleri tamamen gıdaya uygun üretilir. İşletmelerinizde doğru ürün seçildiğinde kar artışınızı üst seviyeye taşıyan belli başlı üç ekipman grubu bulunmaktadır. Bunlar hakkında kısaca bilgi vermemiz gerekirse;

 

 

1. Süt sağımının yapıldığı sağım makinelerinin kalitesi çok çok önemlidir. İyi çalışmayan bir sağım makinesi sadece verim kaybına neden olmaz. Aynı zamanda kalitesiz bir sağım makinesi kullanımı, memeye vereceği zarar ile hayvanlarınızın “mastitis” hastalığına yakalanmasına ve erken teşhis edilemez ise hayvanlarınızı kaybetmenize kadar gidebilecek gelir kaybına sebep olmaktadır. LAKTO süt sağım başlıkları patentli sağım tekniği ile meme sağlığında önemli iyileşmeler ve süt veriminde önemli artışlar sağlar. Bu da kazancı doğrudan etkiler.

2. Süt sığırcılığında karlılığın en temel unsurlarından biri de bütünsel bir sürü yönetimidir. Alanında dünyanın en iyisi olarak bilinen sürü yönetim sistemimiz, %99 oranında kızgınlık tespiti ile en yüksek tespit oranına sahiptir. Ayrıca bu sistemin en önemli özelliklerinden biri ise mastitis ve ketoz gibi hastalıkları henüz gizli aşamadayken bile tespit edebilmesi, her sağımda süt analizi laboratuvarı, her durakta anten ile %100 tanımlama garantisi gibi özgün özelliklere sahiptir. 

3. Sığırcılık işletmelerinde kazanç artışına önemli bir başka destek konu ise, doğru rasyolar yapabilmek ve bunları gerçekten  hayvanlarımıza yedirebilmektir. Homojenliği tam olarak sağlanmış bir yemleme anahtar konulardandır. Kısaca, hayvanın her lokmasının diğerleri ile  aynı olmasını sağlamak gerekmektedir. Bu doğrultuda dünyada kendi alanında ün yapmış  olan ve %90 oranında yem homojenliğini garanti eden yem römorkumuz, homojenlik testi sunabilen tek markadır.

Eğer yemler homojen karışmaz ise hayvanlara gün içinde farklı rasyo oranlarında yem veriliyor demektir. Bunun sonucunda işkembedeki bakteriler iyi çalışamayacaklar, süt miktarında verim kaybının yanı sıra yemden yararlanma da olumsuz etkilenecektir. Doğru yemleme ise doğrudan kazancı artırır.

Eğitim Çiftliği

TETAKADEMİ altında çiftçilerimiz ve çiftçi olmak isteyenlere eğitimlerimizi en yetkin ve saha deneyimli eğitmenler eğitim çiftliğimizde vermektedir. İzmir, Menemen’de kurulu çiftliğimizde “Cuma Buluşmaları”na randevu alarak yatırımcılar gelebilirler. Ülkemizde son dönemde her ne kadar ekonomik olarak zor bir dönem yaşansa da, hayvancılık yatırımı geleceğin hala en parlak sektörlerinden biri olarak yerini korumaktadır. Temel gıda zincirinin üreticisi çiftlikler yerli tedarikçi olarak vazgeçilemezler. Bilinçli ve doğru tasarlanan bir yatırımla da sürdürülebilirlik mümkün olmaktadır.

Bilgi, Deneyim, Teknoloji

Özetle, yılların vermiş olduğu “bilgi, birikim ve deneyim” ile Türkiye çapında büyük projelere imza atıyoruz. İşimizi tamamen profesyonelce düşünüp, en iyi ve en verimli olacak şekilde yapıyoruz. Çiftçimizi ve ülkemizi çok sevdiğimiz için, tarım ve hayvancılığı kalkındırma noktasında üzerimize düşen görevi layık olduğu şekliyle yaparak faaliyetlerimizi yürütmeye özen gösteriyoruz. TETA’nın hedefi, ülkemize ve çiftçimize katma değer yaratarak ülkemizde ve dünyada hayvancılığı kalkındırmada en güçlü iş ortaklarından biri olmaktır.

TETA yurt içinde sağlamış olduğu tüm profesyonel hizmetleri, aynı zamanda yurt dışı çiftlikler için de LAKTO markası altında sunmaktadır. Daha ayrıntılı bilgilendirme ve yardım talepleriniz için lütfen bizlerle iletişime geçin ve kazancınızı artırın.

İLETİŞİM

10038 Sokak no:3/B Atatürk Organize Sanayi Bölgesi Çiğli / İZMİR / TÜRKİYE

TEL: 0 (232) 328 00 55 (PBX) - (232) 328 05 75

E-Posta: [email protected]